Chřibská

V Horní Chřibské byla nejstarší nepřetržitě pracující sklářská huť ve střední Evropě. Předpokládá se, že sklárna vznikla v roce 1414, i když tento letopočet se už zřejmě nikdy nepodaří potvrdit. Po 2. světové válce byla huť součástí podniků Borské sklo, resp. Crystalex Nový Bor. Po válce byla huť v provozu až do roku 2007, kdy definitivně vyhasla. Po krachu hutě si její areál rozdělilo několik soukromých firem. 

Po dobu trvání hutě v Chřibské se tu vystřídala řada huťmistrů ze slavných sklářských rodin, jde například o rodiny Friedrichů, Hencků, posléze Palmeů, Kittlů, Zahnů a nakonec se sklářská huť stala majetkem firmy Mayer a syn.

Mezi malíři proslula nejvíce rodina Preusslerů, z brusičů 
a řezačů skla potom zejména rodina Lehmannů. Po 2. světové válce byla huť součástí podniků Borské sklo, resp. Crystalex Nový Bor. Vyrábělo se tu nejprve zelené lesní sklo, potom surovina pro broušení, rytí a malování.

V poválečném období se 
v Chřibské vystřídala řada uměleckých návrhářů. Mezi nejvýznamnější patřil Josef Hospodka, při vytváření nových kolekcí skla mu pomáhali skláři jako např. Antonín Penc, Antonín Jaroš, Karel Sviták, Karel Švanda, Josef Švec a Antonín Vogel.