Jan Gabrhel
Jan Gabrhel (*6. 12. 1930 Vysoké Mýto, + 29. 9. 2017 České Budějovice) patřil k významným českým výtvarníkům, kteří se celý svůj tvůrčí život plně věnovali výtvarnému vývoji průmyslově vyráběného skla. Po více než 45 letech vzoroval převážnou část produkce v podniku Sklárny Český křišťál v Chlumu u Třeboně, ve kterém byl jako výtvarník zaměstnán od roku 1957 až do roku 2004.
Volba sklářské školy v Železném Brodě, kterou vystudoval u profesorů Jaroslava Brychty a Miloslava Klingera byla pro Jana Gabrhela víceméně náhodná. Na měšťanské škole totiž neměl v oblibě matematiku a dozvěděl se náhodou, že na sklářskou školu v Železném Brodě se konají zkoušky pouze z kreslení, což rozhodlo a Jan Gabrhel se vydal cestou skláře. Po absolvování studia v roce 1950 však nenalezl uplatnění v oboru, který byl tenkrát v útlumu z politického rozhodnutí, pracoval proto v propagaci v Karose ve Vysokém Mýtě. Na inzerát se však v roce 1957 dostal na pozici výtvarníka skláren v Chlumu u Třeboně, kde zakotvil na celý zbytek tvůrčího života.
Jan Gabrhel je autorem desítek návrhů sériově vyráběného užitkového a dekorativního skla, především broušených nápojových souborů z olovnatého křišťálu, různých váz a mís, ale také zajímavých individuálních děl.